Mentawajowie palą. Palą dużo. Nawet bardzo dużo.

Średnio około 60-80 papierosów dziennie. Do tego tytoń. Lubią papierosy goździkowe i zwykłe. Rzadko mentolowe – moje mentole nie wszystkim smakowały. Co nie przeszkadzało im je palić. Gdy jesteś proszony o papierosa to nigdy nie chodzi o jednego, ale zawsze o paczkę. Zdarza się, ze palą już 9 letnie dzieci, z reguły jednak zaczyna się palić dopiero w wieku kilkunastu lat. Jest to część ich tradycji i mimo świadomości tego jakie palenie niesie za sobą konsekwencje nie rezygnują z tego. Pali się non stop i wszędzie, nawet biorąc prysznic. Wszak nie myje się głowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie by palić podczas mycia się. Idąc przez dżunglę korzystają z gałązki takiego specyficznego drzewa które wiele godzin się tli niczym kadzidło – nie ma zatem potrzeby sięgania po zapalniczkę i można odpalać papierosa jednego za drugim podczas marszu.

Gdy nie maja papierosów korzystają z tytoniu który zawijają w suszone liście bananowca. Mimo tego, że tak dużo palą często dożywają bardzo sędziwego wieku i 80 lat nie jest wynikiem szczególnie rzadkim. Bywały osoby 100 letnie nawet. Oczywiście to kwestia mocno umowna bo mało kto wie ile ma dokładnie lat – nie ma to dużego znaczenia dla nich. Podobnie jak czas, mimo że wszyscy noszą zegarki. Zresztą z zegarkami sprawa jest ciekawa, bo sprawdziwszy na swoim telefonie, że jest 13 u jednego było trochę po 12 a na innym prawie 15.

Author

Nie urodziłem się ani w samolocie ani też Tony Halik nie był moją rodziną. Ot po prostu kiedyś zacząłem jeździć po świecie i tak pozostało. Kiedyś z rodzicami maluchem po całym kraju, a obecnie to już bez ograniczeń.. Najchętniej jednak w Azji... Zawsze z aparatem i zawsze na styk...

Write A Comment