Od kiedy człowiek posiadł umiejętność podróżowania w przestworzach, świat skurczył się jak gacie w gotowanej wodzie. Dzisiaj podróż samolotem, to dla wielu proza życia.

Tam gdzie kiedyś podróż trwała sześć dni, teraz latamy w trzy godziny. Tego doświadczyliśmy w Maroku, kiedy wybuchł wulkan na Islandii i ruch lotniczy był wstrzymany. Okazało się, że powrót z tak, wydawać by się mogło, niedalekiego zakątka, zamiast zająć kilka do kilkunastu godzin, będzie trwał około sześć dni (oczywiście w wersji ultrabudżetowej jaką zakładaliśmy). Nawet nie będę myśleć, ile trwałoby wracanie z Filipin czy Tajlandii, not by plane. Świat zaczyna się bać podróży, choć z drugiej strony wie, że bez komunikacji samolotowej, cofniemy się w czasie do XIX wieku. Z jednej strony super-hiper nowe jednostki, na pokładach najnowsze hity kinowe, dania niczym z Bristolu i obsługa jak w Hiltonie. Z drugiej rodząca się świadomość kilometrów „do ziemi”  i czynnika ludzkiego (vide ostatnie wydarzenia w Germanwings /marzec 2015/)

Podczas podróży samolotem, zaczynamy nie tylko obawiać się zawodności maszyn, a dodatkowo pojawia się myśl ze oddajemy życie w ręce kilku ludzi, którzy mogą właśnie mieć smutne dni… Co z ta wiedzą zrobić? Jadąc do pracy siadamy do tramwaju, autobusu czy taksówki. Czyż nie  jest tak samo? Nasz pan „ motorniczy Marian” z tramwaju, może mieć tak samo zły dzień. On lub każdy inny kierowca, może stwierdzić że już ma dość prowadzenia komunikacji miejskiej, że ma dość tak ogólnie.

Czy to oznacza, że do pracy będę łaziła na piechotę? Czy ta wiedza spowoduje że przestane jeździć tramwajem czy metrem?  Nie bójmy się podróżowania. Statystycznie większa szansa na zaliczenie śmiertelnego wypadku, jest w naszej prywatnej łazience, na mydle. A tu nie dość że myć się należy, to jeszcze użycie mydła jest wskazane. By wpis miał zasadne konotacje podróżnicze, przedstawiamy jak mieliśmy okazje podróżować samolotem.  Zapraszamy na pokłady samolotowe, duże i te mniejsze na jakich było nam dane przebywać. Ba! wystartować, spędzić miło czas podczas podróży, i co ważne szczęśliwie wylądować. Później pozostało nam jedynie cieszyć się nowymi miejscami czy smakami.

E.


w ramach relaksu proponujemy dwa samolociarskie filmiki i galeryjkę zdjęć.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=3kyiCBqFr_w” width=900 height=600 ]

[kad_vimeo url=”https://vimeo.com/101896187″ width=900 height=600 ]


Author

Nie urodziłem się ani w samolocie ani też Tony Halik nie był moją rodziną. Ot po prostu kiedyś zacząłem jeździć po świecie i tak pozostało. Kiedyś z rodzicami maluchem po całym kraju, a obecnie to już bez ograniczeń.. Najchętniej jednak w Azji... Zawsze z aparatem i zawsze na styk...

Write A Comment